Yeni Tip Koronavirüs Hakkında Atlanmaması Gereken Bilgiler
Yeni tip Koronavirüs nedir?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Solunum yolu enfeksiyonu yapmaktadır. 

Nasıl bulaşır?
Enfekte kişilerin öksürmesi veya hapşırmasıyla ortaya saçılır. Normalden daha iri taneli bir virüs olduğu için, zemin ve metal üstünde barınır.
Vücut sıvılarıyla görünür şekilde kirlenmiş tüm yüzeyler ve nesneler,
Masalar, sıralar, telefonlar, klavyeler, mouselar, kapı kolları, musluk başları, tırabzanlar, tutamaklar, servis ve toplu taşıma araçlarının kapı kolları ile araçların içerisinde kol dayama ve tutunma amaçlı kullanılan barlar ve tutamaklar vb. gibi potansiyel olarak kontamine olmuş yüksek temaslı alanların tümü günde 3 defa dezenfektanlarla (alkol bazlı veya hipoklorit içerikli)servisler ve özellikle de koltukların kolçakları
Belirtiler nelerdir?
Ateş, solunum sıkıntısı ve öksürük. Şiddetli vakalarda bunlara zatürre, solunum yetmezliği ve böbrek yetmezliği de eklenir. 
Belirtileri varsa ne yapılabilir?


Son 14 gün içinde yurtdışına seyahat ettiyseniz veya hastalık belirtileriniz varsa cerrahi maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Korunmak için ne yapılabilir?
*El hijyenine önem verilmeli
*Kapalı alanlar sık sık havalandırılmalı
*Kirli ellerle ağız, burun ve gözlere dokunulmamalı
*Tokalaşma ve sarılmadan kaçılınmalı
*Kalabalıktan uzak durulmalı
*Gıdalar iyice yıkanmalı
*Öksürme ve hapşurma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille, yoksa dirseğin iç kısmıyla kapatılmalı.
*Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenilmeli
*Eller en az 20 saniye sabun ve suyla yıkanılmalı, el antiseptiği kullanılmalı.

Tedavi için ilaç var mı?
Özel bir tedavi mevcut değil. Hastanın bağışıklığına ve genel durumuna göre destekleyici tedavi uygulanıyor.

 

İş Yerinizi COVID-19'a Nasıl Hazırlarsınız?

İşyerleri gün içinde en fazla zaman geçirdiğimiz alanlardır. Ofislerde her gün çok fazla temas gerektiren durumla karşılaşıyoruz ve ortak alanlardaki olası temaslar ise bulunduğumuz koşullarda risk teşkil ediyor. Bulunduğumuz alanları ve özellikle ortak yaşam alanlarını hijyen kurallarına uyarak düzenli olarak dezenfekte etmek büyük önem taşıyor.

İş yerinizi COVID-19'a hazır hale getirme

Ocak 2020'de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin için Uluslararası Öneme Sahip Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti. DSÖ, 2019 koronavirüs hastalığının (COVID-19) dünyanın diğer ülkelerine yayılma riskinin yüksek olduğunu belirtti.

Peki iş yerinizi nasıl korursunuz

Aşağıdaki düşük maliyetli önlemler, işyerinizdeki soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacak ve müşterilerinizi, çalışanlarınızı koruyacaktır.

*COVID-19,toplulukların faaliyet gösterdikleri  gelmemiş olsa bile işverenler bunları yapmaya şimdi başlamalıdır. 

Masa ve sandalye gibi nesneler, telefon, klavye, mouse gibi cihazlar mutlaka dezenfekte edilmeli. Neden? Çünkü kontaminasyon, çalışanlar ve müşteriler tarafından COVID-19'un yayılmasının temel yollarından biri

Çalışanlar ve müşteriler düzenli el yıkamaya teşvik edilmeli.

Sabun ve dezenfektanın herkesin erişebileceği yerde olduğundan emin olunmalı. Çünkü  İşyerinde iyi ve doğru solunum konusunda mutlaka bilgi verin. Solunum hijyenini destekleyen posterler gösterin. Bunu iş sağlığı ve güvenliği görevlilerinden rehberlik etme, toplantılarda bilgilendirme gibi iletişim önlemleriyle birleştirin. İşyerinde burun akıntısı veya öksürük reaksiyonları gösteren insanlar varsa onlara karşı önlem alın.

İş gezilerine çıkmadan önce çalışanlara ve yüklenicilere ulusal seyahat otoritelerine başvurmalarını söyleyin. 

Çalışanlarınıza, iş verenlerinize ve müşterilerinize, COVID-19 topluluğunuzda yayılmaya başlarsa, hafif öksürük veya düşük dereceli ateşi (37.3 C veya daha fazla) olan herkesin evde kalması gerektiğini bildirin. Basit ilaçlar dahi kullanıyorlarsa, evde kalmalılar, ya da evden çalışmalılar.

 

 

Paylaş